fbpx

Hashimoto to w skrócie przewlekły stan zapalny tarczycy. Trening wymaga szczególnej konsultacji i dbałości o szczegóły. Ćwiczenia powinny być dostosowane do aktualnego stanu zdrowia. Zbyt duży wysiłek powoduje bowiem wzrost uczucia zmęczenia oraz pogłębia obrzęki stawów.

Choroba Hashimoto (AITD – Autoimmune Thyroid Disorder) to przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego. Schorzenie to jest uważane za najczęściej występującą chorobą autoimmunologiczną oraz zaburzenie endokrynologiczne, a także najczęstszą przyczynę niedoczynności tarczycy. Charakteryzuje się rozległymi naciekami limfocytarnymi na tarczycy, której miąższ ulega zwłóknieniu i atrofii (zanikowi).

Geneza choroby wciąż nie jest do końca jasna. Uznaje się, że duży wpływ na jej wystąpienie mają nasze geny, używki czy czynniki środowiskowe. Jednak równie znaczącym podłożem, do rozwoju tej choroby jest przedłużający się silny i długotrwały stres. 

Co jest istotne?

Najważniejsze, aby ruch sprawiał przyjemność i nie pogłębiał objawów choroby.

Warto pamiętać o tym aby:

Skonsultować się z lekarzem i trenerem personalnym

Chorując musisz być pod ciągłą kontrolą lekarza. Trening przy Hashimoto szczególnie wymaga konsultacji. Ćwiczenia powinny być dostosowane do aktualnego stanu zdrowia i stadium choroby. W okresie nasilonych objawów intensywna aktywność może nie być wskazana. Powoduje bowiem wzrost uczucia zmęczenia oraz pogłębia bóle i obrzęki stawów. Dodatkowo, jeżeli Hashimoto występuje wraz z insulinoopornoścą, cięższe ćwiczenia mogą pogłębić chorobę.

Dostosuj intensywność treningu do swoich możliwości

Podczas treningu należy obserwować reakcje swojego ciała. Analizować też swoje samopoczucie w dni wzmożonej aktywności. Znając zależność Hashimoto a ruch szybko da się ocenić, czy wykonywane ćwiczenia są zbyt intensywne, czy nie.

Pamiętaj o regeneracji

Uprawiając sport zawsze trzeba pamiętać o regeneracji. Organizm potrzebuje odpoczynku, by odbudować utracone siły. 

Są ćwiczenia, których niedoczynna tarczyca szczególnie nie lubi. Zbyt długotrwałe, intensywne treningi nie są wskazane, gdyż podczas takiej aktywności wydzielany jest przez organizm w większym stopniu tzw. hormon stresu – kortyzol, a nadmiernego stresu nasza tarczyca nie znosi za dobrze. Dlatego też postaraj się unikać intensywnych treningów powyżej 30 minut, do których należą m.in.:

● zajęcia fitness typu TBC, step, trampoliny,

● cardio – długie bieganie, intensywna i trwająca ponad 60 minut jazda na rowerze czy ergometrze.

Przy chorobie Hashimoto elastyczność działania to bardzo ważny aspekt. Wynika z szybkości, z jaką odbudowują się poziomy hormonów u chorego. Jeżeli trening będzie zbyt długi, ciężki lub przeprowadzany zbyt często – nie dojdzie do odpowiedniej regeneracji. Będzie to skutkować pogorszeniem stanu podopiecznego. Ważne aby ćwiczyć z doświadczonym trenerem np. w GreenFit!